Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozite: profit si dividende societate comerciala ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozite: profit si dividende societate comerciala (SRL)

Cum se impoziteaza profitul obtinut de societatea comerciala (SRL) si dividentele asociatilor?
Daca mai e valabila intrebarea dumneavoastra:
1. firma va fi un srl microintreprindere, deci va plati impozitul pe venitul microintreprinderii trimestrial de 1% daca va avea de la inceput minim un salariat cu contract munca sau 3% daca nu va avea niciun salariat
2. venitul sub forma de dividende cuvenit asociatilor se va impozita cu 5% platit la stat de catre firma odata cu plata drepturilor catre titulari.
Merci mult!