Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Doresc sa investest la BVB prin SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Doresc sa investest la BVB prin SRL

Buna ziua
Doresc sa investest la BVB prin SRL si am cateva intrebari
1.in momentul in care fac transferul de bani din firma pe platforma de tranzactionare se percepe ca 8% dividente sau nu
2.in momentul in care inregistrez profit ce taxe trebuie sa platesc?
george-neagu, moderator
1. Impozitul pe dividende de 8% se retine de către firme din România la care aveți un număr de acțiuni pe persoana juridica (SRL) înainte de a vi se plăti dividendele cuvenite la data plății.
Dacă vreți sa alimentați contul de la broker cu bani din banii firmei (SRL) și apoi cu acești bani sa cumpărați actiuni, nu se plătește impozit.
Adică nu va gândiți sa faceti o corelație ca acești bani ar fi din profitul firmei.
2. Venitul net din dividende cât și venitul sub forma de castig din vanzare (tranzacționarea actiunilor deținute pe persoana jutidica) realizat intr-un an, se includ în totalul veniturilor înregistrate de acea firma (SRL) in anul respectiv și se impozitează potrivit modului de impozitare al aceste firme, adică impozit pe microintreprindere sau impozit pe profit.
george-neagu, moderator