Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Bunica mea vrea sa îmi dea o garsoniera. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Bunica mea vrea sa îmi dea o garsoniera. Cum este ...

Bună seara. Bunica mea vrea sa îmi dea o garsoniera. Cum este mai convenabil să îmi facă acte ca să fie și mai avantajos?!
avantajos in ce sens ? pentru cine?
in afara de garsoniera, mai are alte bunuri ? potentiali mostenitori mai are?
Un contract de donație
Dacă mai exista si alti moștenitori nu e o idee buna.pot cere reductiunea liberalitatilor

raluk0207 a scris:

Un contract de donație

sa va vanda si dvs. sa ii platiti pretul; donatia poate fi atacata de catre eventualii mostenitori rezervatari, in limita rezervei succesorale, adica a 1/2 din ce li s-ar fi cuvenit in calitate de mostenitori legali, dupa moartea bunicii; ce alti potentiali mostenitori are bunica?

anairam2807 a scris:

Bună seara. Bunica mea vrea sa îmi dea o garsoniera. Cum este mai convenabil să îmi facă acte ca să fie și mai avantajos?!

Antoanela Geaman a scris:

Dacă mai exista si alti moștenitori nu e o idee buna.pot cere reductiunea liberalitatilor

raluk0207 a scris:

Un contract de donație

Pentru o cotă dintr-o garsoniera? Slabe sanse.
Mai degrabă un contract de donație ce reflectă realitatea și voința părților (cea de gratificare), decât o vânzare fictiva, unde prețul nu e niciodată platit sau un contract de întreținere, unde întreținerea nu e prestata.