avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua ! Am o intrebare, si as dori un raspuns va ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua ! Am o intrebare, si as dori un raspuns va rog. Am ...

Buna ziua !
Am o intrebare, si as dori un raspuns va rog.
Am fost prins fara permis de conducere,am fost trimis in judecata, am primit 8 luni cu suspendare si 60 de zile munca in folosul comunitatii.
Am aflat ca a mai aparut un dosar cu aceeasi fapta, nu am fost chemat la politie niciodata pentru acest dosar nr 2, am aflat de el cu o zi inainte de proces cand am fost sunat de catre politie cum ca am mandat de aducere pentru neprezentare. Ce voi primi la cel de al doilea dosar ?
Eu am gasit ca si cale de atac si de al anula acest articol : Ne bis in idem
Art. 6. - Respingeri hotărâri prealabile (1), Jurisprudență, Reviste (13), Doctrină (3)
Nicio persoană nu poate fi urmărită sau judecată pentru săvârșirea unei infracțiuni atunci când față de acea persoană s-a pronunțat anterior o hotărâre penală definitivă cu privire la aceeași faptă, chiar și sub altă încadrare juridică.

Este valida in cazul meu ? Am cerut la un termen rechizitoriul, si este data o fapta cam din aceeasi perioada cu cel din primul dosar. Nu zic ca fapta nu exista, doar ca a aparut din senin cu o zi inainte de celalalt proces ( Miercuri dosarul nr 2, Joi dosarul nr1)
Cel mai recent răspuns: Gmbody98 , utilizator 21:36, 19 Octombrie 2020
sincer nu imi mai amintesc daca este vorba deja de aceeasi fapta din aceeasi zi s.a.m.d, dar ma voi uita sa ma lamuresc. Deci eu pot sa atac prin legalitatea actelor de urmarire ? Sincer nu imi permit un avocat, si daca as alege metoda simplificata de judecata prin recunoastere si regret fara sa atac, eu avand acele 8 luni cu suspendare care ar fi sansele sa primesc cu suspendare sau executare ? si cum pot evita sa primesc cu executare ?
Iar aceste doua dosare se incadreaza la concursul de infractiuni ? Am citit legea dar sincer nu inteleg intru-totul, eu deja sunt condamnat pentru una dintre fapte.
Da, sunt fapte in concurs daca ambele sunt savarsite inaintea de ramanerea definitiva a hotararii de condamnare pe care o aveti deja.
Se anuleaza suspendarea si se poate acorda una noua.
Ultima modificare: Luni, 19 Octombrie 2020
Duca Oana, Avocat
am inteles prin art 91 ca daca pedeapsa este de maxim 3 ani se poate dispune suspendarea ei. eu am fost de acord si cu munca in folosul comunitatii, iar de conduita nici nu s-ar pune problema. am facut niste prostii dar acum am propria familie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan si conducere fara permis ionicaion ionicaion In anul 2009 am fost oprit de un politist , masina proprietatea mea dar conducea un prieten care nu poseda permis de conducere, eu fiind in stare de ebrietate. ... (vezi toată discuția)
Infractiune continua Stefan2201 Stefan2201 Buna ziua, in urma cu 6 ani am comis un accident soldat cu victime avand permisul suspendat, in 2018 am fost prins conducand fara permis din nou. Pentru fapta ... (vezi toată discuția)
Fapte asemănătoare - pedeapsa Bașar Andrei Bașar Andrei Buna ziua, Vin cu o întrebare către comunitate. Datele problemei: O persoana a săvârșit mai multe infracțiuni de conducere fără permis, la ... (vezi toată discuția)