Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... În ziua de 16 iulie 2020, Plenul Curții ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

În ziua de 16 iulie 2020, Plenul Curții Constituționale s-a ...

În ziua de 16 iulie 2020, Plenul Curții Constituționale s-a pronunţats si asupra urmatoarei excepţii de neconstituţionalitate:

A. Excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.164 alin.(1) din Codul civil, care au următorul cuprins: „Persoana care nu are discernământul necesar pentru a se îngriji de interesele sale, din cauza alienaţiei ori debilităţii mintale, va fi pusă sub interdicţie judecătorească”.

În urma deliberărilor, Curtea Constituțională, cu unanimitate de voturi, a admis excepția de neconstituționalitate și a constatat că dispozițiile art.164 alin.(1) din Codul civil sunt neconstituționale.

695D/2017 27.02.2017 COD CIVIL art.164 alin.1 Decizie in faza de redactare 601 16.07.2020 2.244/277/2014 Nabosny Alexandru Ștefan Francisc
Decizia Curtii Constitutionale se va aplica tuturor sentintelor de punere sub interdictie emise de la data intrarii in vigoare a Codului civil (nou) sau celor ce vor fi emise dupa data publicarii deciziei in Monitorul oficial? Multumesc!
LucaMarcela, utilizator
Deciziile CCR se aplica dupa publicarea in M. OFICIAL.

Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.