Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz etilotest, accept probe biologice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz etilotest, accept probe biologice

Buna seara, Am tot cautat un raspuns pe forum, dar nu l-am gasit.

In urma cu doua seri, varul meu a condus masina. A fost oprit de un echipaj de politie, el a refuzat sa sufle in etilotest si a fost dus la spital pentru recoltarea de probe biologice. Dupa a doua recoltare, a fost condus inapoi la masina si lasat sa plece acasa, politistul dandu-i documentele inapoi.

Ce trebuie sa faca mai departe? Nu stie daca mai are drept de conducere sau nu.

Va multumesc
De aceea nu intelegem nici noi, pentru ca normal nu se procedeaza asa.
Teoretic are drept de conducere in continuare, practic..nu se stie
Ne puteti sfatui cu ceva recomandari?
Îl felicit pe vărul dvs. pentru că a refuzat proba cu etilotestul. pentru că acest mijloc de măsurare nu este supus verificării metrologice de către Biroul Român de Metrologie Legală. Ori, CUG 195/2002 prevede că determinarea alcoolemiei se face cu mijloace de măsuare omologate și verificate metrologic.
Nereținerea documentelor de către agentul de poliție este corectă. Până când nu se dovedeste prin mijloace legale că vărul dvs. nu consumase băuturi alcoolice el se bucură de prezumția de nevinovăție.
Atâta timp cât posedă documentele poate să conducă pe drumurile publice.
ing. Ioan Ciobanu
Va multumesc pentru raspuns.
Ce il sfatuiti sa faca mai departe?
Sa stea cuminte, sa nu se mai urce baut la volan...
@Ioan Ciobanu Aveti perfecta dreptate in chestiunea cu etilotestele/etilometrele, povestea e veche, ,,vinovati" ar fi atat parlamentarii cat si cei de la finante, nu aloca bani politiei (bine ca sunt bani pt. cinemometre fara numar si pt. colantarea autospecialelor!).
Pun doua link-uri, se pare ca sunt (inca) de actualitate.

[ link extern ]