Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Un jurist să fie președinte comisie de inventariere?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Un jurist să fie președinte comisie de inventariere?

- este corect ca un jurist să fie președinte comisie inventar predare-primire la plecarea unui angajat din instituție ?

Un coleg pleacă din instituția noastră.
Înainte de plecare trebuie să predea bunurile pe care le are în inventar
( bunurile din birou + documentele din arhiva instituției ).
Managerul vrea ca pe juristul instituției să-l pună
președinte al comisiei de inventarieri faptice și de predare-primire a bunurilor
aflate în gestiunea colegului care va pleca.
Juristul se opune și spune că Legea îi interzice să fie membru în comisii de inventariere.....
Juristul spune că:
consilierul juridic nu poate fi președinte al comisiei sau membru al comisiei de inventariere
și să își dea avizul juridic, din cauza incompatibilității.
juristul spune că nu se poate notifica pe el pentru probleme de inventariere.
De aceea nu se poate ca acesta să dețină funcția de consilier juridic și
să aibă și calitatea de președinte/membru de comisie inventariere.
Dacă consilierul juridic nu avizează procesul-verbal al comisiei de inventariere, nu este respectată procedura.
Dacă inventarul nu respectă procedurile și baza legală, nu este valabil,
iar consecințele pentru un inventar aprobat în cazul în care acesta nu ar fi valabil
le-ar suporta conducătorul unității. .....
potrivit art.43 din O.M.F.P. nr.2861 /2009: Propunerile cuprinse în procesul-verbal al comisiei de inventariere
se prezintă, în termen de 7 zile lucrătoare de la data încheierii operaţiunilor de inventariere,
administratorului, ordonatorului de credite sau persoanei responsabile cu gestiunea entităţii.
Acesta, cu avizul conducătorului compartimentului financiar-contabil şi al conducătorului compartimentului juridic, decide asupra soluţionării propunerilor făcute, cu respectarea dispoziţiilor legale.? .........

Rog un răspuns:
-juristul este incompatibil ? + poate sau nu poate să fie membru în comisie ?
george-neagu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Dar dacă juristul este președintele comisiei de inventariere - cum mai poate aviza de legalitate?
Dacă nu este incompatibile.... cum se cheamă această situație ?