Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Detalii cumparare website / afacere online
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Detalii cumparare website / afacere online

Buna ziua si sarbatori fericite.

Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri la niste intrebari care ma macina?
Multumesc,

As vrea sa cumpar un website, o afacere online. Detaliile sunt stabilita in sensul ca eu stiu ce cumpar si proprietarul ce vinde.
Proprietarul este pfa.
Situl pe care as vrea sa il cumpar este undeva in europa, proprietar roman.
Exista un contract standard sau ceva adaptat prin care pot sa cumpar acel site cu acte in regula,
As vrea sa trec totul printr-un notariat sa fie legal.
Care ar fi pasi pe care ar trebui sa ii urmez?

Mersi inca o data.

Trebuie sa formulati (poate cu ajutorul unui avocat) un contract de vanzare-cumparare si trebuie sa-l semnati in fata unui notar, deci atat Dvs. cat si proprietarul actual trebuie sa fiti de fata.

Atentie la nationalitatea domain-ului respectiv: Trebuie sa fie .ro, .eu sau unul international (.com, .org, .net, .biz, .info etc). Majoritatea autoritatilor nationale nu permit inregistrarea domain-urilor nationale pe persoane care nu au domiciliul in tara respectiva (de exemplu -- stiu sigur, din prorpia mea experineta -- nu puteti avea un domain .de daca nu locuiti in Germania).
nu cred ca exista o solutie standard in acest domeniu, da rin principiu ar trebui sa fiti atenta la cateva aspecte care tin de numele de domeniu, de eventuala marca asociata precum si de baza de date care insoteste situl respectiv.

de asemenea, trebuie verificate programele utilizate pentru gestionarea si administrarea sitului precum si alte amanunte care tin de paticularitatile respectivului website.