Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Folosirea unei mãrci fãrã acordul titularului de ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Folosirea unei mãrci fãrã acordul titularului de drept

cum trebuie sa intocmesc cererea de chemare in judecata pentru folosirea marcii ca denumure a unui domenii pe internet si transferarea domeniilor catre mine ?
Va recomand intai sa faceti demersuri catre INSTITUTUL NATIONAL DE INFORMATICA, cel care gestiioneaza in Romania domeniile de internet, in ideea de radiere a domeniilor care va incalca marca, prezentand ca dovada Certificatul de marca.
Vedeti [ link extern ] /

Daca nu se rezolva in acest mod , pe situl respectiv aveti alte instructiuni.Trebuie mentionat ca o data cu solicitarea unui nume de domeniu in cererea respectiva solicitantul isi asuma responsabilitatea cunostintei sau necunostintei existentei unei marci.

Calea instantei as lasa-o pe "ceata " asta ca solutie ultima. Trebuie eventual sa demonstrati reaua sau buna credinta a titularului de domeniu.

oricum, tineti-ma la curent.
Succes!
Chiar daca domeniile respective sunt identice cu elementul verbal al marcii dvs, asta nu inseamna automat ca domeniile va incalca dreptul la marca de aceea dvs trebuie sa verificati:
-daca titularul domeniilor are un drept la marca privind denumirea domeniilor (chiar daca dvs ati marca inregistrata);
-daca denumirea domeniilor este inregistrata ca nume comercial (firma);
-daca domeniile sunt active;
-daca exista un website gazduit de domenii; daca acest website se foloseste pentru produsele si serviciile identice/similare cu cele pentru care dvs v-ati inregistrat marca si daca aceasta folosire a websiteurilor se adreseaza publicului roman in cazul in care marca dvs este nationala.

Numai dupa ce ati facut aceste verificari si se confirma incalcarea, de-abia atunci va puteti indrepta cu o actiune impotriva detinatorului domeniilor.

Alta problema este extensia numelor de domenii si nationalitatea titularului domeniilor. In cazul in care titularul este o persoana juridica din alta tara (EU sau non EU) si are domeniile gazduite pe nu stiu ce server localizat intr-un stat diferit de statul de nationalitate, actiunea in justitie in Romania (presupunand ca marca dvs este nationala) comporta un element de extraneitate, de aceea trebuie vazut daca actiunea in justitie e de competenta instantelor romane si daca o hotarare judecatoreasca obtinuta in Romania pe incalcarea dr la marca, se poate executa in tara de nationalitate a titularului.

Totodata, in cazul in care incalcarea se verifica, puteti opta intre actiunea in justitie si procedura arbitrajului la OMPI (intemeiata pe politica de dispute ptr numele de domenii aprobata de ICANN- in cazul in care domeniile respective au extensia .ro, .com, .org, .net, .biz, .info, .name)

In consecinta sfatul meu este sa contactati un avocat specializat in proprietate intelectuala fiindca speta este mult mai complicata decat pare la prima vedere.

Revin cu cateva amanunte ca sa fiu cat mai explicit.
Este vorba de marca mea xxx clasa 39, totodata exista si persoana y care si-a scos xxx la clasa 35 si 42 care face publicitate lui z ( sc xxox car srl -care face transporturi - clasa 39) si care ma someaza sa imi inchid siteurile (www.xxx.ro si www.xxxromania.com) si sa imi schimb denumirea firmei (sc xxx serv com srl). detin marca la cls39 din 2008, el cere la cls 42 in 2009si nu ma opun fiind de buna credinta, dar in 2010depune la cls 35 si incepe somatiile.
depun opozitie la cls35 in termen(ian 2011), se aproba si ramane in dezbatere, ca in final OSIM sa emita CM lui pe cls35 in luna sept 2011 si pe mine sa nu ma citeze, nelasandu-mi dreptul de a administra dovezi in plus la dosar si rea credinta a acestuia. Cerand de la dosar sa mi se dea dovada citarii mi se arata un plic cu lipsa destinatar care a fost trimis la o adresa a firmei de avocatura care ma reprezinta dar care nu mai functiona acolo de 1 an de zile si care nu avea data adresa aceea ca adresa de corespondenta si nici sediul social al biroului. incercand sa cer explicatii mi se spune ca nu mai am decat calea legala deoarece a trecut termenul de depunere a contestatiei la decizia luata. Asadar mavad nevoit sa apelez la calea judecatoreasca. Pe scurt despre asta este vorba.
imi cer scuze cu acest raspuns intarziat dar in ultima vreme am fost ff ocupat. Din expunerea dvs nu se intelege foarte clar situatia de fapt.

corectati-ma daca gresesc. Marca dvs X este inregistrata din 2008 pe clasa 39 (presupun ca transport, ambalare, organizare de calatorii). Marca Y este inregistrata din 2010 pentru clasele 35 (presupun publicitate, gestine afaceri, lucrari de birou) si clasa 42 (Servicii în domeniile stiintei si tehnologiei ca si cercetarea si proiectarea aferente; servicii de analizã si cercetare industrialã; proiectare si dezvoltare hardware si software). Dvs ati facut opozitie impotriva marcii Y numai ptr clasa 35 dar OSIM a respins opozitia si a emis decizia de admitere la inregistrare? Nu inteleg despre ce citatie este vorba. Presupun ca este vorba de scrisoarea prin care va era comunicata hotararea comisiei de opozitii si dvs nu ati mai putut depune contestatie. In acest caz, sugestia mea in ceea ce priveste calea procedurala de urmat este sa depuneti contestatia la OSIM chiar daca aceasta este tardiva, impreuna cu o cerere de repunere in termen pe motivul dat de art 103 CPC. Chair daca contestatia se va respinge, veti depune apel la tribunal.

Aceasta este doar o parere si nu un sfat juridic- va sfatuiesc sa va adresati unui avocat!
edipav, utilizator