avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O persoană să eliberat la termen după o pedeapsă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O persoană să eliberat la termen după o pedeapsă de 2 ani ...

O persoană să eliberat la termen după o pedeapsă de 2 ani pentru furt.In timpul executarii pedepsei se mai judeca o faptă tot pentru furt care a rămas definitivă după eliberarea lui și a primit 3 ani..Înainte să înceapă executarea pedepsei a mai comis un furt pentru care așteaptă termen de fond.Pedeapsa care o va primi și pedeapsa de 3 ani se vor putea contopi? Din pedeapsa stabilită I se vor scade cei 2 ani executați? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Uther , utilizator 17:21, 22 Octombrie 2020
~ Conținut șters la cerere ~
Da după executarea primei pedepse

Av. Liviu Voinea a scris:

Fapta nr.3( cand exact a fost comisa?
Dupa executarea primei pedepse?

~ Conținut șters la cerere ~

Vă rog!
Cind sa comis ultima faptă cea pentru care a primit 3 anl nu era definitivă Sunt concurente?

Av. Liviu Voinea a scris:

Cea de 3 ani(a2-a) este in concurs cu prima,se vor contopi si se va scadea ce este executat.
Insa a 3a este in stare de recidiva.Pedeapsa pe care o va primi se va adauga la concursul dintre primele doua.


~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Vă rog să mă ajutați cu un raspuns: pentru o faptă de furt ... Uther Uther Vă rog să mă ajutați cu un raspuns: Pentru o faptă de furt comisă în data de25 .03 .2018 am fost condamnat 1 an si 6 luni definitivă. ... (vezi toată discuția)
Contopire pedepse letty_2009 letty_2009 buna ziua. poate cineva sa ma lamureasca si pe mine intr-un caz concret de contopire pedepse? 10 oct 2004-talharie pedeapsa definitiva 7 ani-executat 5 ani si ... (vezi toată discuția)
Am fost condamnat pentru furt calificat la 1an închisoare, mi ... Mincu66 Mincu66 Am fost condamnat pentru furt calificat la 1an închisoare, mi sa contopit pedeapsă cu o altă pedeapsă de 2 ani pe care o primisem înainte dar nu ... (vezi toată discuția)