Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum sunt asigurat acum dacă o sa plătesc doar în ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum sunt asigurat acum dacă o sa plătesc doar în ianuarie anul viitor?

Bună ziua,
As dori sa știu cum este un pfa cu norma de venit asigurat la sănătate. Dacă eu plătesc dările 1 data pe an, sau trimestrial, le plătesc retroactiv. Cum sunt asigurat acum dacă o sa plătesc doar în ianuarie anul viitor?
Mulțumesc
george-neagu, moderator
Pentru a fi asigurat la sanatate, trebuie sa completati acolo in declaratia unica dupa caz, ca platiti cass pentru ca sunteti obligat prin valoarea normei de venit sau pentru ca asa ati dorit, prin optiune, si veti aparea ca asigurat de la data depunerii declaratiei, nu de la data platii.
Va mulțumesc pentru răspuns, asta înseamnă că dacă am depus declarația unica în 22. 08.2020 sunt asigurat din acea zi? Dacă da, pana când? Pana la următoarea data în care trebuie depuse declarațiile. Îmi cer scuze pentru ignoranță însă nu am reușit sa dau de cineva care sa îmi răspundă concret.
dc.olaru, utilizator
Declaratia unica, cu tot ce cuprinde ea, e valabila doar pentru anul 2020. Pentru sanatate veti mai fi asigurat inca 3 luni de la inceputul anului viitor. Deci in acele trei luni trebuie sa depuneti declaratia unica prin care sa optati sa platiti contributia la sanatate si sa fiti asigurat pe anul 2021.