Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Masca de protectie obligatorie.Este legal sa fiu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Masca de protectie obligatorie.Este legal sa fiu acuzat ca am intrat in scoala fara masca si ...

Este legal sa fiu acuzat ca am intrat in scoala fara masca si amendat conform art.65/66 din legea 55/2020?
Daca ati intrat in scoala fara masca , apoi este corect sa fiti amendat ...
In textul legii nu se regasesc aceste restrictii referitor la purtatul mastii ci doar in Hotararile de guvern. Au aceste hotarari de guvern puterea unei legi? Este constitutional sa fiu amendat pe baza unei hotarari de Guvern?
Sunt nenumarate H.G. prin care se aplica amenzi.

Daca vreti sa va judecati si sa contestati amenda puteti invoca exceptia de neconstitutionalitate pe care o doriti in cadrul procesului.

Nu mizati pe simplul fapt ca ati considera dvs. ca este neconstitutional sa fiti amendat pentru ca nu veti scapa de amenda.

Eu v-am dat un reper ca sa stiti care este mecanismul juridic.
Va trebui sa se pronunte Curtea Constitutionala.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Hotărârile de Guvern, conform art. 108 alin. (2) din Constituţia României, republicată, „se emit pentru organizarea executării legilor”. Astfel, este consacrat astfel regimul constituţional al hotărârilor Guvernului, potrivit căruia hotărârile trebuie să se întemeieze pe lege sau pe un act normativ cu forţa juridică a legii.

Legea 55/2020
Cap. IV Dispoziții finale
Articolul 71
(1) În vederea punerii în aplicare a măsurilor prevăzute de prezenta lege, Guvernul adoptă hotărâri, la propunerea ministerelor de resort sau a CNSSU.