Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... masca obligatorie
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

masca obligatorie

Buna seara! Este legal si constitutional sa fim obligati sa purtam masca (in magazin de exemplu) pe banii mei, si daca nu doresc?? Multumesc!
Este legal.Legea este 55/2020 si intra in vigoare de azi. Constitutional este, s-a pronuntat CCR, miercurea trecuta.
si daca nu doresc??

Daca nu doriti, aveti libertataea sa alegeti sa nu purtati, insa nu intrati in magazin.
Buna ziua,

Masura este una legala, in sensul protejarii dumneavoastra, cat si altor persoane.

Interesul este unul legitim.

av.Stoica Ioana.
Pe durata starii de alerta este legal si constitutional.

Ramane de vazut cat timp va fi necesara purtarea mastii de protectie.
Aici pot aparea probleme juridice.