Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Fac site-uri web pentru diverși clienți (persoane ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Fac site-uri web pentru diverși clienți (persoane fizice) pe platforme de freelancing

Bună! Am început recent să fac site-uri web pentru diverși clienți (persoane fizice) pe platforme de freelancing (Fiverr, Upwork). După primul produs livrat, aceștia au vrut să continuăm parteneriatul și în afara platformei, fără contract, și am acceptat pentru că aceste platforme îmi iau comision de 25%.
Cum fac să îmi declar veniturile și să plătesc taxe? Trebuie să îmi deschid srl? Am nevoie de un model de contract? Nu am nici un fel de autorizație pentru serviciul pe care îl ofer, am învățat singură de pe YouTube, blog-uri etc.
george-neagu, moderator
Mergeti la primarie si la administrația financiara ca sa va faceți PFA
Se poate face și fără vreo diplomă sau licență?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mergeti la primarie si la administrația financiara ca sa va faceți PFA

Nu se mai face pfa la primarie ci la registrul comertului. Megeti acolo si intrebati clar in functie de codul caen pe care il solocitati sa va fie autorizat, ce acte de studii sau calificare va cer.