Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua. Impreuna cu sotia, am accesat un credit ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua. Impreuna cu sotia, am accesat un credit auto pentru ...

Buna ziua. Impreuna cu sotia, am accesat un credit auto pentru un autoturism nou electric. Creditul este pe numele sotiei, eu fiind codebitor.
Intrebarea mea ar fi: exista posibilitatea ca masina sa fie inmatriculata pe numele meu?(chiar daca ea ar fi "posesoarea" creditului, eu fiind doar codebitorul)
Problema ar fi diferentele de pret la RCA si CASCO.
Multumesc
Veti incheia un contract de comodat cu sotia pt. folosinta autoturismului. ATENTIE! Incheiati-l pe 20/25 de ani, certificatul de inmatriculare va avea acelasi termen de valabilitate cu al contractului de comodat. In certificat veti figura ca UTILIZATOR si veti putea incheia polita RCA pe numele/istoricul dvoastra. P.S. E suficient un contract sub semnatura privata.
DlGoe, utilizator