Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Beneficii sociale sot supravietuitor si copil cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Beneficii sociale sot supravietuitor si copil cu handicap, dupa deces in familie

Buna ziua,
Am o speta si as vrea sa va cer un sfat pentru ca nu imi este clara legislatia.
Sotul: 72 ani, pensionar si salariat al unei primarii, decedat luna aceasta.
Sotia: 60 ani, salariata.
Dintre copii unul este incadrat la handicap grad 2 (39 ani)
Intrebari:
- sotul supravietuitor (salariat) va putea beneficia in perioada imediat urmatoare, pe langa ajutorul de inmormantare, si de o pensie de urmas sau alt beneficiu social pana sa ajunga la varsta de pensionare?
- dupa ce sotia ajunge la varsta de pensionare (din pacate nu are si vechime suficienta) se va compara pensia ei de drept cu cea de urmas (inteleg ca aceasta este 50% din ce a sotului decedat) si se va putea alege cea mai mare?
- copilul cu handicap grad 2 beneficiaza de o pensie de urmas?
- cf. legii, cuantumul ajutorului de deces este acum de "5.163 lei în cazul decesului asiguratului sau pensionarului şi în sumă de 2.582 lei în cazul decesului unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului."
Aceste plati se cumuleaza? Adica pe langa cei 5316lei la decesul asiguratului (sotul in speta), sotia supravietuitoare aflata in campul muncii, va primi si ea separat 2582 pentru ca a decedat un membru al familiei, respectiv sotul?
Multumesc,
Lyvyoo, utilizator