avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Vreau sa stiu daca trimiterea de e-mail pentru a da ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Vreau sa stiu daca trimiterea de e-mail pentru a da like la pagina ...

Vreau sa stiu daca trimiterea de e-mail pentru a da like la pagina profesionala de facebook intra la comunicare comerciala sau nu?

1)Comunicare comerciala - orice forma de comunicare destinata sa promoveze, direct sau indirect, produsele, serviciile, imaginea, numele ori denumirea, firma sau emblema unui comerciant ori membru al unei profesii reglementate

2)Nu constituie prin ele însele comunicari comerciale urmatoarele: informatiile permitand accesul direct la activitatea unei persoane fizice sau juridice, în special pe nume de domeniu sau o adresa de posta electronica,
Cel mai recent răspuns: Geo Mihai , utilizator 16:08, 2 Noiembrie 2020
fireste ca e comerciala, doar e destinat promovarii unei pagini profesionale
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Activitatea prestata este una in scop comercial.

Aveti in vedere prevederile Legii nr. 677/2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulație a acestor date (Legea nr. 677/2001), şi Regulamentului (UE) nr. 679 din 27 aprilie 2016 privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi privind libera circulaţie a acestor date şi de abrogare a Directivei 95/46/CE (denumita in continuare „Regulamentul General UE privind protecția datelor” sau „RGPD”)

Acordul trebuie sa fie unul expres,explicit, pentru a transmite astfel de e-mailuri.
(acest lucru este valabil doar dacă o persoană are cu adevărat posibilitatea de a alege dacă și-ar dori să se aboneze la mesajele de tip de oferta comerciala).

Sub auspiciul normelor GDPR, consimțământul pentru ofertele cmerciale trebuie să fie exprimat separat.

Nu puneți la la un loc niciodată acordul cu termenele și condițiile, notificările privind confidențialitatea sau oricare dintre serviciile oferite, cu excepția cazului în care este necesar un acord prin e-mail pentru a finaliza acest serviciu.
Ultima modificare: Luni, 2 Noiembrie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori sa imi deschid un anticariat online si nu ... Roxana 9 Roxana 9 Buna ziua, as dori sa imi deschid un anticariat online si nu gasesc exact informatii despre asta, am gasit ca si cod caen 4791 pt exclusiv online si ca ar ... (vezi toată discuția)
Spraveghere la locul de munca Pitesti Pitesti Buna ziua Este legal ca intr-o clinica sa fie instalate camere de luat vederi si microfoane in Receptie, unde sunt si pacienti? (vezi toată discuția)
Cum primesc despagubiri gdpr? Xerxes77 Xerxes77 Inteleg ca exista societati/organisme care asista cetatenii carora li s-au injcalcat drepturile prevazute in legislatia GDPR in a obtine despagubiri. In cazul ... (vezi toată discuția)