Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despagubiri intirziere neaplicare lege
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despagubiri intirziere neaplicare lege

Buna seara
O lege a fost promulgată de președintele țării la 15 dec 2019.
Conform legislatiei in 90 de zile trebuiau sa apara normele metodologice si la 15 martie 2020 legea trebuia sa produca efecte .
Autoritatea careia ii era destinata legea a prelungit aparitia normelor metodologice si acestea au aparut la sfârșitul lunii iulie 2020.
Pentru perioada 15 martie-30 iulie 2020 se poate solicita in instanta contravaloarea contractului cu autoritatea competente chiar daca nu s-a prestat nicio activitate conform legii?
Va multumesc.
Dacă probați un prejudiciu.doar analizandu-se siyuatia in speta vi se poate raspunde
Trebuia sa primesc de la autoritatea competenta,ca si societate,o anumita suma de bani, lunar ,incepind cu 15 martie 2020 pentru prestarea unei anumite activitati.
Datorita întîrzierii am primit doar cu 1 august 2020.
Teoretic aveti sanse