Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Mai multe firme neplatitoare de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Mai multe firme neplatitoare de tva

Bună ziua,

Doresc sa înființez alături de un asociat 6 firme. Sa facturez de pe prima pana când ating 65000 euro, apoi se pe a 2a și tot asa. Am discutat cu un amic contabil care îmi zicea ca este tot o evitare a plătii tva-ului și ca nu ar fi ok din punctul lui de ce vedere.
Este legal sau nu ce vreau sa fac? Pot avea probleme? Exista vreun act normativ legat de acest aspect?
Multumesc anticipat.
ionutvd, utilizator
Buna ziua,

Este perfect legal sa va infiintati cate societati doriti.

Pana la 300.000 lei nu sunteti platitor de tva.

Dupa ce depasit plafonul obtineti cod .

Platiti de asemenea 1% sau 3% impozit micro la ce facturati.

Impozit dividende 5% daca distribuiti dividende catre asociati (banii dvs.).

Depuneti declaratia unica in nume propriu si platiti 2670 lei anual sanatate de persoana.