avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Mai multe firme neplatitoare de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Mai multe firme neplatitoare de tva

Bună ziua,

Doresc sa înființez alături de un asociat 6 firme. Sa facturez de pe prima pana când ating 65000 euro, apoi se pe a 2a și tot asa. Am discutat cu un amic contabil care îmi zicea ca este tot o evitare a plătii tva-ului și ca nu ar fi ok din punctul lui de ce vedere.
Este legal sau nu ce vreau sa fac? Pot avea probleme? Exista vreun act normativ legat de acest aspect?
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2020
ionutvd, utilizator
Cel mai recent răspuns: REV-TAX CONSULTING SRL , Contabil 12:32, 4 Noiembrie 2020
Buna ziua,

Este perfect legal sa va infiintati cate societati doriti.

Pana la 300.000 lei nu sunteti platitor de tva.

Dupa ce depasit plafonul obtineti cod .

Platiti de asemenea 1% sau 3% impozit micro la ce facturati.

Impozit dividende 5% daca distribuiti dividende catre asociati (banii dvs.).

Depuneti declaratia unica in nume propriu si platiti 2670 lei anual sanatate de persoana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere abaflor98 abaflor98 Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon dividende plata cass? buna ziua, eu impreuna ... Andreea9001 Andreea9001 Depasire plafon dividente plata cass? Buna ziua, Eu impreuna cu un asociat (50% si 50%) detinem un SRL infiintat in anul 2020. In perioada 2020-2022 am ... (vezi toată discuția)
Venituri din dividende, drepturi de autor și din chirii. OanaJoana OanaJoana Buna ziua., Am un Srl , (sunt salariata cu part time al acestui srl) drepturi de autor și venituri din chirii. Dacă cedez drepturile de autor SRL ului si ma ... (vezi toată discuția)