Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna dimineața, Am vândut si eu o masina in luna mai ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna dimineața, Am vândut si eu o masina in luna mai si am ...

Buna dimineața,
Am vândut si eu o masina in luna mai si am uitat sa înstrăinez talonul si acum am primit o amendă din luna august,persoana refuza sa o plateasca..in cazul asta ce pot sa fac? Pot să o înstrăinez in alt mod?
Va mulțumesc !
O zi faină
Contestati amenda, (presupun ca de rovinieta) daca aveti act de vinzare -cumparare legal si ati radiat fiscal masina de pe numele dvs. Invocati decizia nr4/2018 a ICCJ.
" în cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului, fostul proprietar pierde calitatea de utilizator și de subiect activ al contravenției constând în fapta de a circula fără rovinietă valabilă;"
Anexati plingerii contraventionale copii dupa actele care dovedesc acest lucru.
[ link extern ]
latka, moderator