Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal culpa comuna
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal culpa comuna

Buna ziua,

In luna martie am fost implicat intr-un accident rutier cu un barbat care circula pe trotineta. Situatia este urmatoarea: Cum vii dinspre soseaua de centura pe Bulevardul Unirii ca sa ajungi la Confort City (Popesti-Leordeni) Waze ul m-a bagat pe o un drum neasfaltat incat am iesit pe drumul spre Confort City. Cumva cobori de pe un trotuar si ajungi in fata masinilor care asteapta la semafor. Culoarea fiind rosie pentru ei. In timp ce coboram de pe trotuar ca sa intru pe banda mea de sens, un barbat cu trotineta depasea coloana de masini care asteptau la semafor pe contrasens (drumul nefiind marcat) si efectiv a intrat in mine. Aveam 5km/h cand coboram de pe trotuar. (cine cunoaste zona stie despre ce vorbesc, pe acolo circula masini, nu aveam semnul interzis sau ceva de genul) Prin urmare mi s-a deschis proces penal pt vatamare din culpa. Politistul care a intocmit dosarul la momentul respectiv mi-a zis ca nu o sa se intample nimic pentru ca a fost culpa comuna. Ok...Acum s-a terminat procesul, barbatul cu trotineta nu a facut plangere, dar si-a scos un certificat medico legal pt ingrijiri medical de 120 zile. In referatul de la procuror scrie ca nu am acordat prioritate si pentru asta politia vrea sa-mi suspende permisul de conducere pe 6 luni cu testare. Eu nu pot fi de acord cu decizia asta si doresc o noua expertiza pentru ca mi se pare ca nu mai e culpa comuna. Vreau sa atac ordonanta si sa cer o noua expertiza. Voi avea castig de cauza? Multumesc!
Laur_entiu_st, utilizator
Vreti sa atacati ordonanta procurorului sau ce anume?
Da. Si as dori sa se faca o noua expertiza a accidentului pentru ca nu ma consider vinovat