avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un bun dobandit inainte de casatorie, de unul dintre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un bun dobandit inainte de casatorie, de unul dintre soti, daca ...

Un bun dobandit inainte de casatorie, de unul dintre soti, daca se vinde in timpul casatoriei, se imparte la ambii soti?
Cel mai recent răspuns: Nanton1958 , utilizator 06:50, 6 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Să se împartă, ce? Banii?
Rămâne fix la latitudinea soțului căruia îi aparține bunul în exclusivitate. Dacă vrea să îi împartă, îi împarte, dacă nu, nu. Nu e obligat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, nu are obligația de a imparti acesti bani.
Este insa bine sa mearga la avocat ca sa se informeze in concret daca vrea sa aiba repere juridice pe mai multe variante mai ales dacă exista risc de divorț.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
banii obtinuti din vanzarea unui bun propriu sunt proprii, nu comuni.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate un părinte care este în viața sa vanda casa fara acordul singurului copil? User12335 User12335 Buna ziua ! Părinți mei sunt ambii în viața.De ceva timp am avut câteva divergente cu tatăl meu iar el spune că vinde casa (gen amenințare că mă ... (vezi toată discuția)
Toate bunurile sunt pe numele sotului Toate bunurile familiei (case, terenuri, masina) sunt numai pe numele tatalui. 1) Poate vinde el vreuna dintre case fara sa ceara consimtamantul mamei ... (vezi toată discuția)