Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un bun dobandit inainte de casatorie, de unul dintre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un bun dobandit inainte de casatorie, de unul dintre soti, daca ...

Un bun dobandit inainte de casatorie, de unul dintre soti, daca se vinde in timpul casatoriei, se imparte la ambii soti?
Să se împartă, ce? Banii?
Rămâne fix la latitudinea soțului căruia îi aparține bunul în exclusivitate. Dacă vrea să îi împartă, îi împarte, dacă nu, nu. Nu e obligat.
Da, nu are obligația de a imparti acesti bani.
Este insa bine sa mearga la avocat ca sa se informeze in concret daca vrea sa aiba repere juridice pe mai multe variante mai ales dacă exista risc de divorț.
banii obtinuti din vanzarea unui bun propriu sunt proprii, nu comuni.
multumesc