Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA O microintreprindere,neplastitoare de tva,vinde un ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

O microintreprindere,neplastitoare de tva,vinde un apartament.

Buna seara,
daca o microintreprindere,neplastitoare de tva,vinde un apartament,este obligat sa plateasca tva la suma declarata si facturata?
va multumesc
george-neagu, moderator
Buna seara,

Microintreprinderea trebuie sa depaseasca plafonul de 300.000 lei si ulterior depasirii plafonului devine platitoare de tva pentru tranzactiile urmatoare, deci nu pentru cea cu apartamentul.Facturile urmatoare se emit cu tva dupa inregistrarea in scopuri de tva.
multumesc