Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua tuturor! Ce inseamna \"perete\" si unde este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua tuturor! Ce inseamna "perete" si unde este definit ...

Buna ziua tuturor! Ce inseamna "perete" si unde este definit in noile normative privind terasele si protectia anti-Covid? Multumesc!
""În aprecierea caracterului de închis/ deschis al unui spațiu, nu se va ține cont de:
• natura materialului din care sunt confecționați pereții sau tavanul/ plafonul/ acoperișul. Oricare ar fi materialul folosit la construcția pereților sau tavanului (zidărie, textil, lemn, folie plastic etc.) și oricare ar fi densitatea materialului (material perforat etc.), atât timp cât există un tavan și cel puțin 2 pereți, spațiul respectiv va fi considerat ”spațiu închis”;
• caracterul temporar sau permanent al pereților sau spațiului. Dacă un element de construcție îndeplinește funcția de ”perete” (limitează, separă sau izolează) și este vizibil, spațiul din care face parte va fi considerat ”spațiu închis” chiar dacă elementul respectiv se poate plia, ridica etc. adică este perete doar temporar.

Spațiile care au închideri laterale sau/ și acoperiș retractabile adică structuri care se pot plia, ridica, deschide, deplasa, porni etc. astfel încât să formeze temporar pereți/ acoperiș, vor fi considerate:
• spații deschise atunci când structura este complet pliată/ ridicată etc. astfel încât peretele/ acoperișul nu este deloc vizibil;
• spații închise atunci când structura este deschisă/ coborâtă.""
mitabiciclista, utilizator
Am vazut azi o terasa care avea tavan si 3 pereti din folii de plastic dar 2 pereti aveau foliile rulate in sus adica acesti pereti nu mai se vedeau.Deci avea cu tavan si un perete.Deci functiona si avea clienti.
Foarte clar! Scrie in norma? Sarut mana