Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Zile libere platite
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Zile libere platite

Buna ziua, as vrea sa va intreb in perioada aceasta in leg cu zilele libere platite conf og 147/2020 am inteles de la biroul resurse umane unde lucrez ca cererea de pusa pentru acest drept se poate face pe toata perioada in care sunt susp/cursurile scolare/pd de urgnte/pd.de alerta dar cel tarziu pana la sf.anului scolar2020-2021, adica sa inteleg ca au ca parinte nu pot sa-mi iau perioade limitate da la...-pana la.. efectiv daca fac cerere sa raman cu fetita noastra de 7 ani nu pot specifica pana la ce data, e putin aiurea formularul . Sa inteleg ca pot pleca in concediu pana cel tarziu iunie 15 2021, sau pana la vacanta? multumesc mult anticipat
Cererea se poate face pe toată perioada în care se decide limitarea sau suspendarea activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară.
Multumesc mult ptr. raspuns.