Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Bună seara. Un cadru didactic beneficiază de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Bună seara. Un cadru didactic beneficiază de prevederile Legii ...

Bună seara.
Un cadru didactic beneficiază de prevederile Legii 19/2020 cu privire la acordarea unor zile libere părinților care supraveghează copiii minori, în situația închiderii temporare a școlilor?
Da, are dreptul la zile libere plătite pe toată perioada în care se decide limitarea sau suspendarea activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară.