Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Comanda borohidrura de sodiu din afara UE
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Comanda borohidrura de sodiu din afara UE

Buna ziua,

Este legal sa comand comand borohidrura de sodiu din afara UE?
Borohidrura de sodiu nu apare pe nici o lista ca si substanta regulata in vreun fel si poate fi comandata fara probleme din tari UE. Am cercetat putin si am descoperit ca nu este permisa aducerea din afara UE ,pe langa altele, a substantelor inflamabile sau toxice. Dupa parerea mea borohidrura de sodiu nu se incadreaza aici, dar nu e nici supliment alimentar si nu as vrea sa risc sa imi fac probleme.

Trebuie tinut cont si ca aici e vorba de o cantitate mica(100g), in valoare de 90 USD, cu caracter strict personal. Exista posibilitatea sa apara probleme la vama cand merg sa declar valoarea?

Multumesc anticipat!
Gasiti aici fisa tehnica de securitate cu informatii utile: [ link extern ]
Substanta este inflamabila, coroziva, toxica.