Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deductibilitate pensie p3 in cadrul pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deductibilitate pensie p3 in cadrul pfa

In cazul pfa-urilor, cat trebuie contribuit (in numele pesoanei fizice plus in numele pfa-ului) astfel incat sa deduc pe pfa toata suma maxima de 400 euro echivalent?
george-neagu, moderator
Codul fiscal este foarte clar:

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate

(1) Venitul net anual din activități independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri, cu excepția situațiilor în care sunt aplicabile prevederile art. 681 și art. 69.

[...]

(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:

[...]

g) contribuțiile la fonduri de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006 privind pensiile facultative, cu modificările și completările ulterioare, și cele reprezentând contribuții la schemele de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, efectuate către entități autorizate, stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, plătite în scopul personal al contribuabilului, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual sau într-o formă de asociere, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru fiecare persoană;

Iulian MANEA, Contabil
Inteleg din acest extras ca in contabilitatea pfa se pot deduce maxim 400 euro echivalent aferent unei contributii la sistemul facultativ p3 de pensii. Intrebarea mea este, pentru a beneficia de aceasta deductibilitate pe pfa, eu in calitate de persoana fizica, trebuie sa contribui separat, pe langa contributia pfa, cu inca 400 euro echivalent sau nu exista aceasta conditie?
Plata la pilonul 3 o faceti pe CNP si suma (pana la maxim 400 euro/an) o adaugati in declaratia unica (DU) la cheltuieli deductibile.