Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna

Buna seara.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce presupune CUSTODIA COMUNA.Am citit ,dar nu am inteles.Si va prezint pe scurt nelamurirea.Fiica noastra a divortat la notar,nepotul de 7 ani ramanand cu ea.Noi ne ocupam de copil de la 7 pana la 17,zilnic,mai putin in week end.Asta presupune lectii online de la 8 sau 9 pana la 12,deconectari,iesiri din platforma,conectari din nou,scrie R mare de mana,calculeaza adunari cu zeci si unitati,teme,dictari,stres de neimaginat pt toata lumea.Apoi pauza de masa,iesiri la recreere,plimbare,joc,un sport si ce se mai poate pana vine mama.Mama vine obosita,mai o mancarica,o tura de haine la spalat,o baita,o poveste citita,o limba straina si se face noapte.Sambata sau duminica hop si tatal cu telefonul vreau sa mi vad copilul.Corect.Il vede 2 ore sau cat vor ei doi si o luam lunea de la capat.Asadar in acea intelegere de custodie comuna,tatal nu are nici o indatorire inafara pensiei alimentare?Are doar drepturi?
Depinde ce scrie in hotarare...daca nu scrie decat de weekend-uri și pensie asta e.
vreti sa faca si in weekend lectii ?
i-ati propus sa il ia pe copil si in afara programului de week-end ? adica sa stea si in cursul saptamanii cu tata si nu a vrut ?
Daca ar fi dupa vrute,doamna draga,as vrea si eu sa-mi iau bunica la brat si sa ma plimb,nu sa stau la online-uri,dar nu am de ales.Dupa 30 de ani de servici,nu e usor sa ai program de luni pana vineri de la 7 la 17...O bona nu isi permite fata,la 700 cat primeste copilul pensia alimentara.
Nu se pune problema de a fi luat in cursul saptamanii,tatal are alte prioritati in intervalul respectiv.
Multumesc pentru stradania de a-mi raspunde.O zi frumoasa va doresc!
copilul si activitatile lui, fac parte din responsabilitatea fiecarui parinte, nu a bunicilor. Dva ca bunic, ati ales sa va ajutati fiica, deci e oarecum pe vrute. daca nu voiati, parintii trebuia sa gaseasca solutii
Incerc tare mult sa incerc sa inteeg ce doriti si nu pot. Pana la urma, obosita sau nu, mama e mama 24 din 24, 7 din 7, ca si ceilalti parinti de pe planeta asta. Ca si ei, si ea gaseste solutii cand intampina o problema, cand are copilul scoala online, cand ii trebuie uniforma, cand se loveste.
Mai sus imi pare ca nemultumirea e ca tatal nu se chinuie. Ca va chinuiti dv.
Inteleg ca este extrem de dificil sa asistati copilul 4 ore pe zi la online, ca va e greu, in situatia asta discutati cu mama copilului, ea cu tatal trebuie sa gaseasca solutii. Fie bona part time, fie o zi-doua pe saptamana la tata in grija lui in timpul orelor, fie orice altceva. Dar in toate cazurile, astea sunt sfaturi pentru parinti.

Cat despre drepturile tatalui, ele sunt aceleasi cu ale mamei. Ce vi se pare in plus e ce si-a asumat mama in plus: locuinta copilului la ea. Daca ar locui la tata, acesta ar fi impovarat cu toate astea si parintii, impreuna, pot lua si decizia aceasta, iar mama sa isi viziteze copilul.

Daca nu am inteles ce va doriti, regret, nu am vazut intrebari clare. Custodie comuna inseamna ca amadoi parintii decid cu privire la copilul lor. Denumirea este autoritate parinteasca exercitata in comun, de fapt.

iondragomir a scris:

Daca ar fi dupa vrute,doamna draga,as vrea si eu sa-mi iau bunica la brat si sa ma plimb,nu sa stau la online-uri,dar nu am de ales.Dupa 30 de ani de servici,nu e usor sa ai program de luni pana vineri de la 7 la 17...O bona nu isi permite fata,la 700 cat primeste copilul pensia alimentara.
Nu se pune problema de a fi luat in cursul saptamanii,tatal are alte prioritati in intervalul respectiv.
Multumesc pentru stradania de a-mi raspunde.O zi frumoasa va doresc!