avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se procedeaza la calculul lunilor penalizate la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se procedeaza la calculul lunilor penalizate la pensia anticipata?

Pentru situatia urmatoare:
-femeie nascuta in 11.02.1961;
-decizia de pensionare de la Casa de Pensii confirma 39 de ani si 10 luni contributie, cu penalizare de 4,2 % (trag concluzia ca se penalizeaza 28 de luni , pana la implinirea varstei standard de pensionare de 62 de ani si anume: 28 luni x 0,15%=4,2%);
-avand in vedere ca doresc sa mai lucrez 2 luni si voi face 40 de ani de contributie, pentru a scapa de penalizare, va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez?
-sa contest decizia de pensionare si sa ma inscriu din nou la pensie peste 2 luni ( pe care le voi lucra, evident!)?
-sau , peste 2 luni cand voi iesi efectiv la pensie voi face deja 40 de ani de contributie si penalizarea pica de la sine?
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 17 Noiembrie 2020
Vasilidis, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vasilidis , utilizator 21:22, 2 Decembrie 2020
Legea 263/2010
Art.106
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Alta varianta nu aveti.
Multumesc frumos, domnule Carp!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand se poate pensiona fara penalizare ? Pilu Pilu Buna ziua. As avea o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: Am o ruda apropiata (barbat), e din Tg. Mures, nascut in ianuarie 1960, are in momentul de fata 39 ... (vezi toată discuția)
"pensia anticipată poate fi obţinută cu cel mult 5 ani înaintea ... gbrlcostache gbrlcostache \"Pensia anticipată poate fi obţinută cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, de către cei care au realizat un stagiu de ... (vezi toată discuția)
Penalizare dulf dulf Buna ziua. As dori un raspuns referitor la : in ziua de 18 iulie 2019 am depus dosarul de pensionare pt pensie anticipata fara penalizare - decizia ajunge in ... (vezi toată discuția)