Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... abuz sef scara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

abuz sef scara

buna ziua ,am o mare nedumerire ,locuiesc la bloc si la subsolul blocului sin facute boxe adica beciuri din care am si eu una iar seful scari luat curentu pe motiv ca numa-i eu folosesc susolul si ca el nu plateste curent pnt. mine ca merg o data sau 2-3 ori pe saptaminacurent este de 24volti exista un transformator.Intrbarea mea este, ce pot face eu ,locuiesc la etaj 3.Mentionez ca in subsol exista instalatie electria amenajata ,multva multumesc
Curentul din subsol costa, practic, o nimica toata. Subsolul trebuie sa aiba instalatia de iluminare in perfecta stare, fiind necesara si interventiei la instalatiile condominiului.
Daca "v-a luat curentul" pe motiv ca Dv. consumati cu utilizarea boxei, propuneti-i sa va treaca la plata cotelor de intretinere numai la rubrica de curent cu inca o persoana in plus. Poate asa se-ndura si va lasa luminatia la boxa.
puteti sa ii cereti sa va arate cat anume plateste ( suma trebuie sa apara in lista de intretinere ;) ) pentru iluminatul la subsol si ii propuneti sa platiti dvs. si cota sa asa cum ea va rezulta din lista de intretinere :)

in orice caz instalatia de iluminat de la subsol este considerata proprietate comuna care trebuie sa si functioneze in conditii de siguranta ( 24V)

:oops:

sef de scara !? nu exista aceasta functie intr-o asociatie de prop.
adresati-va presedintelui sau/si comitetului ex. cu aceasta nemultumire

se cunoaste faptul ca pentu energia electrica exista o singura factura !
ctynn, utilizator
Iluminatul subsolului nu se factureaza separat, vine laolalta cu tot curentul consumat pe scara respectiva, astfel incat n-are ce sa-i arate in lista cotelor de intretinere..