Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitate vanzare drept de proprietate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitate vanzare drept de proprietate

Buna ziua!

Am un credit ipotecar la BCR, la care sotia este coplatitoare.
As dori sa stiu daca exista posibilitatea, bineinteles cu acordul bancii, de a vinde sotiei mele, partea mea de proprietate, iar eu sa raman in continuare platitor de rata pentru acest credit.
Multumesc!
Nu. Nu va ajuta solutia.
Gasiti un strain caruia sa ii vindeti pe bune.
E o problema daca ce datorati bancii e mai mult decat face casa.
Apartamentul valoreaza 50000 € la pretul pietei iar noi mai avem in sold la BCR 63000 €, iar executarea silita va fi pentru aproape 22000 €..deci cu ce se va alege IFN-ul daca pretul apartamentului nu acopera nici macar valoarea soldului curent?
Prioritate la executare va avea BCR-ul care va lua toti banii din executare, nu?

Multumesc.
da, prima data se indestuleaza bcr.
puteti face contestatie la executare pe acest motiv, aratand ca prin executare, nu se face altceva decat ca va lasa fara casa si dator in 2 parti, iar ifn nu ia niciun ban.
ar trebui s amergeti la un avocat cu contractul si sa incercati o intelegere cu ifn-ul, sa stopeze penalitatile si sa faceti o intelegere de plata.
poate sotia obtine un imprumut de la banca cu o dobanda rezonabila pt a plati datoria catre ifn.
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru sfat!
Deja m-am adresat unui avocat si i-am trimis contractul si noul scadentar.
Mi-a spus ca-i putem da in judecata pentru clauze abuzive.
Ce clauze abuzive a gasit avocatu?Si ce sanse de castig v-a spus avocatul ca aveti?Nu de alta dar el o sa-si incaseze onorariul indiferent de rezultat.Credit luat de la IFN cu dobanda de 50-70% pe an.Sper doar sa nu cheltuiti banii degeaba si cu avocatul.