avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributie la pensie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributie la pensie

Pot avea in paralel contributie pfa la pensie, contributie pfi la pensie si contract cu casa de pensii ?
Ultima modificare: Luni, 23 Noiembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:02, 23 Noiembrie 2020
Pentru venitul de la pfa si pfa se depune o singura declaratie unica si va rezulta de aici, daca e cazul pentru ca se cumuleaza veniturile si daca se depaseste plafonul celor 12 salarii minime, o sigura contributie la pensie.
Si separat contract cu casa de pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarare venituri din chirii si pfa G-Radu90 G-Radu90 Buna ziua, daca am venituri din chirii si doresc sa-mi fac un PFA pt alta activitate, veniturile din chirii cu cele realizate de PFA se cumuleaza? Sau pt PFA ... (vezi toată discuția)
Pfa astridamel astridamel daca imi fac un PFA, cu produse hand made, activitate f restransa, este obligatoriu sa figurez ca angajat? Ma gandesc ca in unele luni nu voi putea avea ca ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica detine un pfa stela chelner stela chelner Buna ziua, Persoana fizica, detine un PFA pentru care depune Declaratia unica. La venitul realizat plateste si contributie de sanatate. Insa este si asociat ... (vezi toată discuția)