Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declarare venituri din chirii si pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declarare venituri din chirii si pfa

Buna ziua, daca am venituri din chirii si doresc sa-mi fac un PFA pt alta activitate, veniturile din chirii cu cele realizate de PFA se cumuleaza? Sau pt PFA trebuie sa-mi fac un alt cont pe siteul ANAF si sa depun declaratia unica doar pt PFA si bineneteles pt chirii sa raman cu contul de persoana fizica. Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
nu se cumuleaza veniturile din chirii cu cele din PFA . Se declara pe aceasi Declaratie unica dar cu impozitare separata.
Am inteles, pe mine ma interesa foarte mult daca depasesc cele 12 salarii minime care o sa devina 6 din ce am inteles. Sa reformulez intrebarea ca sa inteleg mai sigur, daca am venituri din pfa de ex 2500 lei/luna si mai am din chirii 500 lei, depasesc pragul si devin platitor de cas si cass? Sau veniturile facute de pfa trebuie obligatoriu sa nu depaseasca cei 2550/lunar si venitul din chirii este cu totul separat de PFA? Multumesc frumos!
pe PFA se plateste CAS pe chirii nu .

Deci daca pe PFA depasiti 12 salarii platiti CAS la 12 salarii , daca depasiti 24 salarii - platiti CAS la 24 salarii , daca sunteti sub 12 salarii - fara CAS .

CASS veti plati o singura data si pe PFA + chirii - la plafon daca intre 6-12 salarii - la 6 salarii minime , daca aveti intre 12-24 salarii veti plati la 12 salarii CASS iar daca depasiti 24 salarii - CASS la 24 salarii .

Toate astea incepand cu veniturile anului 2023.