avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoana fizica detine un PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoana fizica detine un PFA

Buna ziua,
Persoana fizica, detine un PFA pentru care depune Declaratia unica. La venitul realizat plateste si contributie de sanatate. Insa este si asociat intr-o societate. Daca a ridicat dividende in anul 2022, cum trebuie procedat cu contributia la sanatate. Este suficient daca la venituri obtinute functie de care se calculeaza plafonul sunt adaugate si cele din dividende sau trebuie separat. Va multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Aprilie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 16:27, 1 Aprilie 2023
Veți completa doar la secțiunea contribuției la sănătate.
Ca sa vedeți dacă sunteți obligata la plata cass, se cumulează veniturile anuale și se vede dacă depășesc plafonul de 12 salarii minime. Dacă da, veți plăti cass la valoarea plafonului.
Veți completa doar la secțiunea contribuției la sănătate.
Ca sa vedeți dacă sunteți obligata la plata cass, se cumulează veniturile anuale și se vede dacă depășesc plafonul de 12 salarii minime. Dacă da, veți plăti cass la valoarea plafonului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata contributii roxana.a.g roxana.a.g Daca am un salariu min pe cartea de munca pentru care platesc cas si cass si am un PFA si un SRL, mai sunt obligata sa platesc sanatatea pe PFA sau SRL, ... (vezi toată discuția)
Contributii srl fara salariati hurairinastefania hurairinastefania Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri cu privire la contributiile CAS si CASS pt un SRL nou infiintat fara salariati. Eu voi fi asociat unic si ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza corect la un pfa? Roberto123 Roberto123 Buna ziua ! Daca imi deschid un PFA si am venit brut anual de 400.000 ron (80.000 euro ) ,voi plati contributie la CAS mai mult de 7000 ron ? Sau cum se ... (vezi toată discuția)