Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoana fizica detine un PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoana fizica detine un PFA

Buna ziua,
Persoana fizica, detine un PFA pentru care depune Declaratia unica. La venitul realizat plateste si contributie de sanatate. Insa este si asociat intr-o societate. Daca a ridicat dividende in anul 2022, cum trebuie procedat cu contributia la sanatate. Este suficient daca la venituri obtinute functie de care se calculeaza plafonul sunt adaugate si cele din dividende sau trebuie separat. Va multumesc.
george-neagu, moderator
Veți completa doar la secțiunea contribuției la sănătate.
Ca sa vedeți dacă sunteți obligata la plata cass, se cumulează veniturile anuale și se vede dacă depășesc plafonul de 12 salarii minime. Dacă da, veți plăti cass la valoarea plafonului.
Veți completa doar la secțiunea contribuției la sănătate.
Ca sa vedeți dacă sunteți obligata la plata cass, se cumulează veniturile anuale și se vede dacă depășesc plafonul de 12 salarii minime. Dacă da, veți plăti cass la valoarea plafonului.