Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In cazul profesoarei a fost vorba de Moderna si nu de AstraZeneca.
Am facut aceasta rectificare intrucat era necesar.

[ link extern ]

In urma cu cateva zile i-am spus unei matusi sa nu se vaccineze decat cu Pfizer.
Ea vroia cu Moderna ca asa ar fi posibil.

Se pare ca pot aparea probleme si cu Moderna.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Norvegia, care a suspendat vaccinarea cu AstraZeneca, anunță noi cazuri „neobișnuite” pe care le investighează,,

,,La două zile după ce a suspendat vaccinarea cu AstraZeneca, Norvegia anunță noi situații medicale „neobișnuite”, pe care le investighează, în cazul unor persoane care au fost imunizate cu serul produs de compania britanico-suedeză."

,,Un cadru medical de 30 de ani a murit din cauza unei hemoragii cerebrale, la zece zile după vaccinare. În plus, alţi trei angajaţi din domeniul sănătăţii, care au primit acelaşi ser, sunt tratați la Oslo pentru sângerări cutanate, cheaguri de sânge și un număr scăzut de trombocite. Toți au vârsta sub 50 de ani."

[ link extern ]

Mie imi pare responsabila atitudinea Norvegiei.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Ministrul Sănătăţii din Germania critică suspendarea vaccinării cu AstraZeneca în unele ţări: Beneficiul este mult mai mare ca riscul,,

[ link extern ]

Daca exista riscul sa decedeze o persoana deja vaccinul nu mai trebuie utilizat.
Ministrul german se afla in mare eroare.
Cel care ar putea muri de la vaccinare fără vaccinare nu ar fi murit.
Deci, acea persoana și daca s-ar fi infectat ar fi putut sa scape cu viata.
Opinia ministrului german este complet nefondata.
Nu are de unde sa stie cine s-ar infecta, cine ar scapa cu viata și cine ar muri daca s-ar infecta.
Daca vaccinul s-ar fi administrat la persoane peste 65 de ani ar fi fost o cu totul alta discutie dar este exclusa o astfel de varianta în cazul vaccinului AstraZeneca deoarece nu se administrează persoanelor cu vârsta de peste 65 de ani.

Raed Arafat pare sa aibă opinia ministrului german al sănătății:

[ link extern ]

Am impresia ca ei nu înțeleg ca pentru a-ti da seama ca exista o problemă cu un lot trebuie sa moara cineva.
Și...dupa umila mea parere...chiar este o problemă să existe o astfel de necesitate...

În Coreea de Nord se vor trimite peste 1 milion de doze de AstraZeneca dar nu îmi pare deloc relevant acest lucru si nici nu ma convinge sa adopt o alta parere.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dl-e avocat , am vazut cu cateva zile in urma , pe canalul Discovery Science , un documentar extrem de interesant in legatura cu vaccinurile pentru ( sau impotriva ? ) covid-19 . Vad ca este reluat azi , la ora 13.25 . Daca aveti vreo posibilitate , va recomand sa-l urmariti , sunt marii cercetatori care le-au conceput , precum si oficialitati implicate , Nu stiu daca are importanta , eu am abonament la UPC .
Am ratat documentarul.
Va mulțumesc pentru informare.

În Norvegia a mai decedat o persoana după vaccinarea cu AstraZeneca.
Tot tromboze și alte lucruri ciudate.

In România procurorii fac o ancheta după decesul unei persoane vaccinate cu AstraZeneca.

A fost o ședință de urgenta în România cu privire la vaccinarea cu AstraZeneca,daca inteles eu bine, dar nu știu ce au hotărât.

Ne-a.prins și foarte urat problema cu AstraZeneca pentru ca sunt persoane care trebuia sa facă rapelul si nu pot face cu alt vaccin daca am inteles eu bine.
Fiecare om trebuie sa decidă singur dar cred ca ar fi mai bine sa stea locului.
Daca exista riscul ca un singur om sa moara numai fiecare în parte poate decide ce sa faca.
Și uite asa, l-am.citat involuntar pe IPS Teodosie...in sensul ca fiecare decide ce sa faca...

Nu părea credibil sa existe probleme dar este dubios...si trebuie sa fie ceva dincolo de orice dubiu...
Nu ma refer ca ar fi ceva cu intenție.
Este singurul vaccin tradițional.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat