avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
Ultima modificare: Luni, 23 Noiembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata si probleme pe care vaccinarea le rezolva si probleme pe care nu le rezolva cu noul coronavirus.
In ignoranta lor, autoritatile au intrat intr-un adevarat malaxor pentru ca nu au avut aptitudinea de a gandi...

In caz de vaccinare este mai sigura situatia cu naticorpii.

[ link extern ]

,,Dacă te-ai îmbolnăvit de coronavirus, o vei face din nou: cât de gravă este tulpina de Covid-19 din Brazilia"

[ link extern ] /


Apare inevitabil intrebarea, la cat timp se pot revaccina persoanele deja vaccinate pentru a evita infectarea cu tulpina braziliana?
Ma refer la ipoteza in care vor avea vaccin si pentru varianta braziliana.
Nu cred ca au in ziua de astazi...

AstraZeneca apara doar de tot pana la tulpina sud-africana inclusiv daca am inteles eu bine...
Varstnicii nu se vor vaccina cu AstraZeneca.

Voi ce ati inteles?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Lasind povestea cu tulpinile la o parte (inca nu e o problema lamurita pe deplin), unii s-au apucat de studiat in SUA cam ce se intimpla cu persoanele care au facut Covid-19 si ulterior (dupa ceva timp) se vaccineaza:
[ link extern ]
Da, vaccinul pare sa creeze o imunitate superioara fata de infectarea cu boala Covid-19.

Rusii nu ating imunitatea pana la vara, asa cum.se afirma.

[ link extern ]

Daca vor sa se vaccineze doar 30 % ar fi bine sa dea vaccinul la altii care se grăbesc.
Am inteles ca se are în vedere si acest vaccin Sputnik V și pare OK.
Asa se.pot convinge și rusii.

În Israel au probleme.cu infectarile la.tineri.


[ link extern ] /

,,Italia blochează un export de vaccinuri AstraZeneca spre Australia. Este prima oară când UE activează acest mecanism"

[ link extern ]

Au spus ca vor.proceda asa.

Ce parere aveti?
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este bine ca se cercetează științific.

,,De asemenea, a fost studiată şi capacitatea anticorpilor de a neutraliza virusuri sintetice create în laborator ce conţin proteina spike (S) precum varianta sud-africană (B.1.351) şi cea braziliană, precum şi noua variantă Washington (Wash SA-B.1.351)."

[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Varianta B.1.351 a ajuns deja in Romania.
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Modelul suediei în abordarea pandemiei covid 19 va pare bun? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Nu prea au treaba suedezii cu stresul pandemiei de COVID 19. La ei se pot aduna 50 de.persoane cel mult.Nu prea vad logica. La.ei.scolile sunt deschise. Ei ... (vezi toată discuția)
Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva covid-19 ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 nu transmit virusul daca sunt infectati după momentul vaccinării? Formulez aceasta ... (vezi toată discuția)
Care teste rapide pentru detectarea virusului sars-cov-2 sunt ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Care teste rapide pentru detectarea virusului SARS-COV-2 sunt cele mai bune? Care teste pentru detectarea existentei anticorpilor in cazul virusul ... (vezi toată discuția)