Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dr. Valeriu Gheorghiţă a schimbat strategia de vaccinare si a procedat foarte bine.
Este posibil ca și scandalul cu ministrul sănătăți, Vlad Voiculescu sa fi determinat o.schimbare de strategie dar orice ar fi determinat schimbarea de strategie a dus la un rezultat bun pe plan strategic.

Nu este niciun semnal de alarma ca s-a infectat după rapel un domn jurnalist de la Evenimentul Zilei.
Are o forma ușoară și nu exista probleme.

[ link extern ]

,,Sângele prelevat de la persoanele cărora li s-a administrat vaccinul a neutralizat o versiune tehnică a virusului care conţinea aceleaşi mutaţii ca varianta extrem de contagioasă P1, identificată pentru prima dată în Brazilia, potrivit Reuters.

Oamenii de ştiinţă au spus că abilitatea de neutralizare a fost aproximativ echivalentă cu efectul vaccinului asupra unei versiuni anterioare mai puţin contagioase a virusului de anul trecut.

În studiile publicate anterior, Pfizer a constatat că vaccinul său neutraliza alte variante mai contagioase identificate pentru prima dată în Regatul Unit şi Africa de Sud, deşi varianta sud-africană poate reduce anticorpii de protecţie declanşaţi de vaccin."

[ link extern ]

Așadar, ar fi o veste buna deoarece, daca informația este corecta, vaccinul Pfizer neutralizează suficient de bine și varianta braziliană a virusului SARS-COV-2.

Am fost inspirat când am afirmat ca eu doar cu Pfizer ma voi vaccina.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Am fost inspirat când am afirmat ca eu doar cu Pfizer ma voi vaccina.

Unde ati vazut/citit/auzit ca aveti posibilitatea de a alege ?
Eu am zis clar cu ce ma vaccinez.
Nici sa dea lege cu vaccinarea obligatorie si nu ma vaccinez cu altceva, ca să înțelegeți cât de ferma este poziția mea.
Nu ma vaccinez asa la mișto și mereu privesc în viitorul apropiat...pentru ca în cel pandemic îndepărtat este prea greu de pătruns.
Daca vor mai apărea noi variante de virus voi vedea ce voi face dacă Pfizer nu va mai fi eficient.
Pana una alta, este un vaccin bun.

În București este cam înghețată treaba cu vaccinarea.
Am inteles insa ca vor veni 2 milioane de doze de la Pfizer.
Daca voi avea loc, ma voi vaccina.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar fi recomandabil ca cei din București și Pitești sa fie vaccinați cu Pfizer intrucat tulpina braziliana va ajunge în capitala cel mai ușor iar în Pitești este posibil ca deja sa fie destule cazuri de infectare cu aceasta tulpină braziliana.

Cred ca este si mai greu de detectat aceasta tulpină braziliana pentru ca nu prea fac secventierea în România.
Se va rezolva insa prin vaccinarea cu Pfizer aceasta problema.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Cocktailul cu anticorpi de la Eli Lilly reduce spitalizările și decesele cu 87%""

[ link extern ] /

Ce parere aveti?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat