Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
[ link extern ]

Bine ca i-a vaccinat, as conchide eu.Mie imi este perfect indiferent acest lucru.
Au inceput sa ia virusul in serios si s-au speriat in contextul pandemic actual.
Era bine sa fie mai atenti prin februarie 2020 dar deja este istorie...o istorie trista...
Secretizarea nu duce la nimic bun in anumite imprejurari...
Tare as fi curios sa stiu ce Dumnezeu credeau ei...in februarie 2020...
Nici nu stiu cat ma intereseaza in prezent...dar...asa de cultura generala...
Aici se vedea treaba cu specialistii adevarati...daca ar mai conta...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Italia suspendă administrarea vaccinului AstraZeneca, din cauza efectelor adverse. Agenția Italiană a Medicamentului a decis, joi, să oprească imunizarea cu serul produs de AstraZeneca, după ce au apărut probleme de coagulare a sângelui la unii pacienți. O măsură similară a luat și Danemarca. În total, 9 țări au suspendat vaccinarea cu AstraZeneca."

[ link extern ]

Ce parere aveti despre acest lucru?

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dr. Valeriu Gheorghita a precizat ca nu era secret de stat.
Este cat se poate de corect.
Un scandal creat total anapoda.

[ link extern ]

Este insa enervant ca unii vor sa tina secret aiurea lucruri care incurca enorm apararea individuala a cetatenilor si fac rau.
Secretul tinut aiurea a generat aiureala actuala pandemica si aici nu este vorba de aceste liste puerile.
Nu stiu in ce masura astia iritati cu listele ar fi generat ceva in anul 2020 dar atitudinea de acest fel este daunatoare.
Unele lucruri nu trebuie tinute secrete.
Probabil ca nu au nici psihologi foarte bine pregatiti ca sa isi dea seama ce efecte se pot produce daca gandesti gresit la un asemenea nivel.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este totusi riscanta vaccinarea cu AstraZeneca.
Stiti ca eu am recomandat in urma cu ceva timp vaccinarea numai a celor pana in varsta de 45 de ani dar poate ca ar fi mai bine sa nu ne mai complicam deloc cu acest vaccin.
Ce ziceti?
Austria recomanda vaccinarea in continuare dar pot aparea oricand probleme.

[ link extern ]

In contextul de mai sus, ma intreb daca nu ar fi mai bine sa se apeleze la vaccinul rusesc ca sa se inlocuiasca dozele de vaccin de la AstraZeneca.
Vaccinul rusesc a creat probleme?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se pare ca au mai decedat doua persoane dupa vaccinarea cu AstraZeneca, o profesoara de vreo 44 de ani si un tanar de 29 de ani.
Este posibil ca acesti doi oameni sa nu fi decedat daca nu s-ar fi vaccinat.
Atata timp cat se moare si nu este clar de ce, eu raman la parerea ca ar trebui evitat acest vaccin.
S-a afirmat ca nu exista o legatura de cauzalitate intre vaccinare si cauza deceselor dar persoanele mor cam in acelasi mod.
Si daca ar fi doar o problema cu anumite loturi tot nu este in regula pentru daca mor oameni nu poate fi in regula.

Insa, se recomanda in continuare vaccinarea cu acest ser si in Romania.

Ce parere aveti?

In cateva ore 9000 de persoane au renuntat la vaccinarea cu AstraZeneca.
Eu le dau dreptate sa aiba indoieli...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat