avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eu la casatorie am decis sa raman pe numele meu de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eu la casatorie am decis sa raman pe numele meu de fata, ca sa ...

Eu la casatorie am decis sa raman pe numele meu de fata, ca sa nu imi schimb adresa din buletin. Acum,vreau sa trec pe numele sotului. Este posibil? Daca da,cum?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:07, 24 Noiembrie 2020
Nu puteți. Doar să divorțați și să vă căsătoriți din nou.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ba da, puteti pe cale administrativă, în lumina Ordonanței Guvernului nr. 41/2003!
În care articol considerați că se încadrează doamna?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
puteti pe cale administrativa, aveti nevoie de un motiv temeinic.
studiati ordonanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui si a adresei din buletin fara decizia instanþei. Baboo Baboo Fiica mea s-a separat si doreste schimbarea numelui inainte de divort. Este posibil? Ce trebuie facut pentru aceasta , ca schimbarea numelui sa se faca doar ... (vezi toată discuția)
Admitere facultate adinamiia adinamiia buna ziua vreau sa ma inscriu la o facultate si am o intrebare eu oficial sunt divortata desi locuiesc impreuna cu sotul si suntem impreuna inca ... (vezi toată discuția)
Incuviintare schimbare nume copil minor dupa noul tata floare de gheata floare de gheata Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu un temei legal tinand cont ca sa schimbat noul cod civil M-am recasatorit si am un copil de 5 ani din prima ... (vezi toată discuția)