Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturile mamei asupra minorului Bună Eu sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturile mamei asupra minorului Bună Eu sunt cetățean roman cu rezidenta in Elveția .Anul ...

Bună
Eu sunt cetățean roman cu rezidenta in Elveția .Anul acesta am dat naștere la o fetița superba in România .Tatăl este român eu având dubla rezidenta la depunerea actelor pentru certificat au trecut adresa minorului la tată.Acum as dori să mă întorc in Elveția și să îmi cresc copilul acolo dar tatăl nu îmi dă acordul.Am vreo șansa in instanță să pot părăsi țara împreuna cu fetița mea?
Doar pe cale judecatoreasca. Va trebui sa contactati un avocat si sa obtineti o hotarare prin care este suplinit acordul tatalui pentru iesirea minorului din tara.
trebuie sa va judecati, sa obtineti ca locuinta copilului sa fie la dvs in Elvetia si ca instanta sa suplineasca acordul tatalui pt emiterea unui pasaport pt copil.
Sansele sunt greu de apreciat intr o discutie pe forum depinzand de situatia si probele concrete, insa calea de urmat este cea judiciara asa cum au aratat colegele.
Numai prin proces in instanta.puteti instanta pentru domiciliu si suplinire consimtamantului ( acordului) tatalui, in paralel sa solicitati si pe cale de ordonanta presedintiala stabilirea domiciliului si suplinire consimtamantului pana la soluționarea dosarului de fond.este urgenta si executorie de la fond si durează mult mai puțin.desigur este necesara o analiza a cazului.cautati un avocat specializat in cauze de custodie a copilului.