Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 390

Buna seara,
Am o mare nelamurire in ceea ce priveste decl.390, inteleg ca aceasta declaratie se depune pentru achizitii si livrari de bunuri intracomunitare, deci,daca am facturat un comision de intermediere sigur nu trebuie sa depun aceasta declaratie? Mi-e teama sa nu ma trezesc cu amenda, dar eu asa inteleg, va rog sa ma ajutati........:(:(:(:(:(:(:(
Comisionul este o prestare de serviciu, nu?
Atunci cum vrei sa-l declari in 390 care este pentru achizitii si livrari de bunuri intracomunitare?
Din 2010 , cica se schimba povestea si o sa ai ce declara lunar!
Pentru anul 2009 ,prestarile de servicii intracomunitare nu se raporteaza in decl.390,
DAR incepand cu anul 2010,prestarile de servicii intracomunitare se vor raporta in decl.390,pana la data de 15 a lunii urmatoare pentru luna incheiata.
Multumesc mult, asa am inteles si eu, dar este mai bine cand ma i confirma cineva