Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare mostenire Buna ziua, In urma decesului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare mostenire Buna ziua, In urma decesului parintilor nostri, ...

Vanzare mostenire
Buna ziua,
In urma decesului parintilor nostri, am mostenit impreuna cu ceilalti 3 frati ai mei, 1 teren intravilan cu casa si un teren extravilan. Conform
certificatului de mostenitor avem fiecare cate o cota de 1/4. Niciunul dintre aceste imobile nu are cadastru si intabulare.
Intrebarea mea este daca pot sa vand drepturile mele succesorale unuia dintre frati , fara cadastru si intabulare
Nu.
Va multumesc pentru raspuns.
Poate ca nu m-am exprimat eu corect.Intrebarea mea este daca pot sa-i vand fratelui meu intreaga mostenire cu drepturi si obligatii asa cum este reglementata in Codul Civil, iar atunci cand se va face cadastru si intabularea acestea sa fie pe numele lui pentru jumatate din mostenire

Aveati ca varianta sa renuntati la mostenire, dar, intr-adevar, atunci cota dvs s-ar fi impartit in mod egal intre toti fratii. La fel, aveati ca varianta, ulterior acceptarii succesiunii dar pana la dezbaterea acesteia (emiterea certificatului de mostenitor) sa vindeti (sau sa donati) drepturile succesorale ale dumneavoastra fratelui, astfel incat acesta sa mosteneasca si cota dvs..
Daca s-a emis certificatul de mostenitor, sunteti coproprietar, asta insemnand ca partea dvs din mostenire a intrat in patrimoniul dvs. Ca sa o instrainati acum in orice mod, trebuie sa va inscrieti cota din dreptul de proprietate in cartea funciara si apoi sa incheiati un act in forma autentica.
Puteti sa vindeti "mostenirea" in conditiile art 1747 Cod CIvil, adica "dreptul de a culege o moştenire deschisă sau o cotă din aceasta." dar asta numai cu privire la bunurile care fac parte din masa succesorala pentru care nu s-a emis certificat de mostenitor, si nu au fost, deci, "culese".
MihailZC, utilizator

regal service a scris:

Va multumesc pentru raspuns.
Poate ca nu m-am exprimat eu corect.Intrebarea mea este daca pot sa-i vand fratelui meu intreaga mostenire cu drepturi si obligatii asa cum este reglementata in Codul Civil, iar atunci cand se va face cadastru si intabularea acestea sa fie pe numele lui pentru jumatate din mostenire

Am inteles întrebarea dvs, și raspunsul este nu.
Odata ce succesiunea a fost dezbătută și ati acceptat-o, înțelegând să vă însușiti calitatea de moștenitor, ati devenit proprietar pe o cota indiviza, în baza certificatului de moștenitor.
Deci la momentul asta, nu se mai pune problema vânzării drepturilor succesorale. Pentru ca dreptul succesoral deja l-ati exercitat.
Se pune în discuție înstrăinarea cotei dvs pe care ati mostenit-o și pe care sunteti proprietar.
Iar aceasta înstrăinare nu este posibilă fără să aveți documentație cadastrala și intabulare.
Multumesc pentru raspuns