Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim tva prestare serviciu
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim tva prestare serviciu

Care este regimul TVA aplicat pentru o prestare de serviciu efectuata de un expert rezident roman (persoana fizica) pentru o societate inregistrata in Ungaria?
george-neagu, moderator
In primul rand, pentru a fi in sfera de aplicare a TVA trebuie verificata indeplinirea conditiilor de la art. 269 Cod Fiscal "Persoana impozabila si activitatea economica".
Daca acestea sunt bifate, urmatorul pas este sa stabiliti locul prestarii (in speta daca exista exceptii de la regula generala). Daca, spre exemplu, serviciile sunt in legatura cu un bun imobil, locul prestarii este in Ungaria, daca imobilul este situat acolo, daca imobilul este situat in Romania, aici va fi locul prestarii.
Daca nu va incadrati la exceptii, inseamna ca veti aplica regula generala privind locul prestarii, respectiv locul unde este situat beneficiarul.
Daca activitatea prestata nu beneficiaza de scutiri, aveti obligatia solicitarii inregistrarii in scopuri de TVA cel putin cf. art. 317 CF (pentru operatiuni intracomunitare). In acest caz depuneti D390, fara alte obligatii. Daca solicitati inregistrarea cf. art. 316, atunci veti avea si obligatia depunerii D300 (decontul de TVA).
Verificati totusi obligatia de inregistrare fiscala in calitate de expert (nu ati precizat domeniul) persoana fizica.