avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SPONSORIZARE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SPONSORIZARE

Buna ziua.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie:
firma x vrea sa doneze din impoz pe profit unui bolnav de cancer si din cate stiu eu ,aceasta se poate daca firma x are ctr cu o unitate non profit si acea unitate la randul ei ii vireaza suma de bani .
Este corect?
Daca eu am avut impoz pe profit la 31.03.2020 suma de 80.000 lei eu din aceasta calculez 80.000 x16% =12800 lei
Aceasta este suma pe care o pot dona?
Va multumesc foarte mult ,sunte ti cei mai profesionisti.

Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 19:35, 25 Noiembrie 2020
Cheltuielile cu sponsorizarea reprezinta valoarea minima dintre 0.75%*cifra de afaceri si 20%*impozitul pe profit datorat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatii din vanzari WhiteAnge WhiteAnge Buna ziua, As dori sa stiu si eu, daca detin un magazin online si o persoana X cumpara un produs vandut de Y cu 10 lei, din T.V.A. se poate redirectiona un ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu sponsorizarea aveno aveno Am urmatoarea situatie : -Venituri totale 10.000 lei -Cheltuieli totale 8.000 lei -Profit impozabil 2000 lei - Impozit pe profit 2000 x 16% =320 ... (vezi toată discuția)
Doresc sa sponsorizez un ong administratorfotoexpres administratorfotoexpres Sunt administratorul une societati cu cifra de afaceri de 180000 lei pe anul 2017 si doresc sa sponsorizez un ong. Doresc sa stiu care i valoarea maxima ... (vezi toată discuția)