Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SPONSORIZARE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SPONSORIZARE

Buna ziua.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie:
firma x vrea sa doneze din impoz pe profit unui bolnav de cancer si din cate stiu eu ,aceasta se poate daca firma x are ctr cu o unitate non profit si acea unitate la randul ei ii vireaza suma de bani .
Este corect?
Daca eu am avut impoz pe profit la 31.03.2020 suma de 80.000 lei eu din aceasta calculez 80.000 x16% =12800 lei
Aceasta este suma pe care o pot dona?
Va multumesc foarte mult ,sunte ti cei mai profesionisti.

Cheltuielile cu sponsorizarea reprezinta valoarea minima dintre 0.75%*cifra de afaceri si 20%*impozitul pe profit datorat.