avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafonul pentru contributia la pensie in cazul pfa?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafonul pentru contributia la pensie in cazul pfa?

S-a scos plafonul pentru contributia la pensie in cazul pfa?
Ultima modificare: Vineri, 27 Noiembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 20:34, 6 Decembrie 2020
Adica, sa se plateasca pentru toate veniturile realizate de la zero la infinit?

Nu. Legea in vigoare spune ca titularii PFA platesc CAS (1) optional daca veniturile nete anuale nu depasesc 12 salarii minime si (2) obligatoriu la nivelul a 12 salarii minime indiferent daca acest nivel este depasit cu 1 leu sau alta valoare oricat de mare.
Am copiat mai jos din declaratia unica. Este bolduita partea care imi permite sa platesc CAS la orice suma peste plafon. De asta intreb. Poate s-a schimbat ceva de curand?

Date privind contribuția de asigurări sociale estimată
( lei)
Total venit estimat pentru încadrarea ca plătitor de CAS
A.Obtin venituri peste plafonul minim
B.Obtin venituri sub plafonul minim si optez pentru plata CAS
1.Venit anual ales pentru plata CAS
2.CAS datorată (rd.1 x 25 %)
Prin lege exista obligatia platii la nivelul salariului minim, dar (daca se doreste) se poate plati si o suma mai mare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire plata optionala cass pt pfa RalS RalS Buna ziua, Am o nelămurire legată de plata CASS pt un PFA în sistem real. Până anul trecut am fost și salariată însă din septembrie 2021 am ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa 2020 DaLyR DaLyR Buna, am o intrebare legata de infiintarea unui PFA, de fapt, mai multe intrebari... Pe scurt, sunt programator si dezvolt softuri web ca freelancer pe ... (vezi toată discuția)
Plata contributii roxana.a.g roxana.a.g Daca am un salariu min pe cartea de munca pentru care platesc cas si cass si am un PFA si un SRL, mai sunt obligata sa platesc sanatatea pe PFA sau SRL, ... (vezi toată discuția)