Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafonul pentru contributia la pensie in cazul pfa?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafonul pentru contributia la pensie in cazul pfa?

S-a scos plafonul pentru contributia la pensie in cazul pfa?
george-neagu, moderator
Adica, sa se plateasca pentru toate veniturile realizate de la zero la infinit?

Nu. Legea in vigoare spune ca titularii PFA platesc CAS (1) optional daca veniturile nete anuale nu depasesc 12 salarii minime si (2) obligatoriu la nivelul a 12 salarii minime indiferent daca acest nivel este depasit cu 1 leu sau alta valoare oricat de mare.
Am copiat mai jos din declaratia unica. Este bolduita partea care imi permite sa platesc CAS la orice suma peste plafon. De asta intreb. Poate s-a schimbat ceva de curand?

Date privind contribuția de asigurări sociale estimată
( lei)
Total venit estimat pentru încadrarea ca plătitor de CAS
A.Obtin venituri peste plafonul minim
B.Obtin venituri sub plafonul minim si optez pentru plata CAS
1.Venit anual ales pentru plata CAS
2.CAS datorată (rd.1 x 25 %)
Prin lege exista obligatia platii la nivelul salariului minim, dar (daca se doreste) se poate plati si o suma mai mare.