Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozite pentru venituri din activități independente?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozite pentru venituri din activități independente?

Bună seara,

Pentru venituri din activități independente ce taxe si impozite lunare/ anuale exista?
Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Mai intai va autorizati la registrul comertului ca intreprindere individuala sau pfa.
Veti depune anual declaratia unica si veti plati impozit pe venitul din activitati independente 10% aplicat la venitul net adica valoarea rezultata din venitul anual brut incasat - cheltuieli deductibile anuale platite.
Separat, daca acea valoare a venitului net anual este mai mare decat plafonul a 12 salarii minime brute pe economie veti completa in acea declaratie unica si veti plati obligatoriu si contributii sociale 10% sanatate si 25% pensie aplicate la plafonul a 12 salarii minime brute pe economie.