Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ITP expirat de un an de zile RCA valabil???
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ITP expirat de un an de zile RCA valabil???

In luna octombrie 2008 un autotursim a fost implicat intr-un accident rutier soldat cu victima cu vatamare grava pentru care are dosar penal. Inculpatul nu avea ITP-ul efectuat din luna septembrie 2007. Inculpatul a adus dovada ca avea RCA-ul la OMNIASIG la un an de la accident. Eu acum ma judec cu firma de asigurari pentru daune.

Daca inculpatul a prezentat totusi aceasta polita de asigurare RCA avand in vedere ca ITP-ul era expirat de un an de zile, aceasta este nula??

Ce poate pati inculpatul avand in vedere faptul ca mergea de un an de zile fara ITP la masina???

Cum as putea obtine dovada "oficiala" ca ITP-ul era expirat?? Eu doar am verificat acesta pe site-ul RAR si am printat ce au gasit ei in baza de date. Se poate folosi asa ceva in proces?? Stiu sigur ca inculpatul isi montase GPL pe masina si din aceasta cauza nu s-a mai dus sa obtina ITP-ul.
Incheierea unei polite de asigurare RCA,nu este conditionata de efectuarea ITP ului.
Pe verso certificatului de inmatriculare exista data de obtinere a ITP ului, dar si data cand acesta expira.
Asiguratorul este obligat sa acorde despagubirea.V-am raspuns mai concret la Cod rutier...unde ati scris despre aceeasi problema.