Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata diferenta impozit si contributii sociale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata diferenta impozit si contributii sociale

Se poate plati la bugetul de stat diferenta la impozitul si contributiile sociale conform declaratiei rectificative pentru anul 2019 ( daca declaratia initiala pentru 2019 s-a gresit, plata initiala pentru impozit fiind mai mica)?
In caz afirmativ, este nevoie de cerere de anulare a accesoriilor? Multumesc.
costica_zanc@yahoo.com, utilizator
Daca nu ati apucat sa depuneti din proprie initiativa declaratia rectitiva pentru corectarea erorilor de calcul in declaratia initiala si au apucat cei de la finante sa va transmita decizie de impunere cu diferenta de plata si cu penalitati, nu mai puteti dumneavoastra sa depuneti rectificativa si sa corectati. Veti plati toate sumele ce rezulta din decizia primita de la finante.