Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! Ce se poate face când ești acuzat pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! Ce se poate face când ești acuzat pe nedrept ca, ...

Buna seara! Ce se poate face când ești acuzat pe nedrept ca, nu ti-ai îndeplinit sarcinile de serviciu si chemat la cercetare disciplinară? Mentionez si faptul ca, mi s-a spus sa-mi scriu demisia. Eu doar am cerut, sa mi se de-a salariul pe luna iulie care mi-a fost blocat, salariul actual si sa plec in somaj dar nu se vrea. Pentru ca, nu am acceptat sa-mi scriu demisia am fost chemată la comisia de disciplină.
În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere comisiei sau persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un consultant extern specializat în legislația muncii sau de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.

Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente - Tribunalul in raza caruia domiciliati - in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Cornel Vasile, Consilier juridic